• Redakcja

Co to jest Twój e-PIT?

Aktualizacja: 6 lis 2019

Na czym polega usługa Twój e PIT?

Nowa usługa Twój e-PIT ma za zadanie maksymalnie ułatwić podatnikom proces rozliczeniowy. Na czym polega? Jak z niej skorzystać? Sprawdź jak możesz rozliczyć swoją e deklarację!


Twój e PIT- jak działa?

Twój e PIT to program rządowy, który miał ułatwić podatnikom proces rozliczania rocznej deklaracji podatkowej. Polegał on na udostępnieniu na stronie Ministerstwa Finansów, na zaufanym profilu użytkownika, jego uzupełnionej deklaracji. Dokument zawiera informacje, które płatnik przekazał do urzędu skarbowego. Są to przede wszystkim: kwoty przychodów, kosztów i zaliczek na podatek, umieszczone na dokumentach PIT-11 oraz PIT- 8C. Dodatkowo zawarte są również informacje o odliczeniach, 1% podatku i ulgach. Deklaracja PIT jest udostępniona do wglądu i weryfikacji podatnika. Wystarczy wejść na portal podatkowy, stworzony przez Ministerstwo Finansów.


Dlaczego warto rozliczać się samodzielnie?

Usługa Twój e- PIT nie jest dostępna dla osób, które ze rok poprzedni nie miały niedopłaty lub nadpłaty podatku. Niemożliwe jest wtedy bowiem logowanie do konta Twój e- PIT, ponieważ wymaga ono weryfikacji jedną z tych kwot, przy czym żadna z nich nie może być równa 0 zł. Kwestia może zostać rozwiązana poprzez zalogowanie się do darmowego Profilu Zaufanego użytkownika na portalu podatkowym. Może to jednak stanowić problem dla osób rozliczających się po raz pierwszy, a także emerytów i rencistów. Twój e- PIT jest systemem całkowicie automatycznym. Oznacza to dla podatnika konieczność ręcznego wprowadzenia znacznej części ulg, deklaracji innych niż podstawowe, a także kontroli limitów. Często sprowadza się to do poświęcenia większej ilości czasu na korektę niż samodzielne rozliczenie PIT.


Jakie deklaracje dostępne są w usłudze Twój e- PIT?

Program, który udostępnia automatycznie udostępnione deklaracje podatników, obsługuje tylko podstawowe dokumenty PIT. Mianowicie PIT-37, PIT- 38, a od roku 2020, również PIT-36. Oznacza to, że ok. 20 innych dokumentów nie jest uwzględnionych przez program. Wprowadza to pewne niejasności, szczególnie, że powszechna stała się informacja o tym, że podatnik nie musi rozliczać się już samodzielnie. Okazuje się, że w znacznej części przypadków i tak lepiej jest skorzystać z programu do rozliczania e deklaracji, który obsługuje wszystkie typy dokumentów. Warto również wspomnieć, że odpowiedź ze strony urzędu skarbowego, oznaczająca często zwrot podatku, w przypadku usługi e- Pit powinna nadejść do 45 dni. Podobny czas jednak przewidziany jest w przypadku zwykłego rozliczenia PIT-u jako e deklaracji, czyli metodą online.


Jak wygląda korzystanie z ulg w usłudze Twój e- PIT?

Program rządowy uwzględnia i poddaje rozliczeniu jedynie te ulgi, które są ogólnie znane. Zaliczane są do nich składki na ZUS i składki zdrowotne. Brana jest również pod uwagę ulga prorodzinna, ale tylko w przypadku dziecka poniżej 18. roku życia. W praktyce zobowiązuje to podatnika do naniesienia poprawek na przygotowanej deklaracji. Szczególnie, gdy chce on skorzystać z ulgi abolicyjnej, rehabilitacyjnej czy prorodzinnej rozszerzonej o dodatkowe przypadki. W przypadku ulgi internetowej, wynikającej z opłacania składek na IKZE oraz z tytułu darowizn (na cele kultu religijnego, pożytku publicznego czy krwiodawstwa) podatnik również zobowiązany do samodzielnego uzupełnienia informacji na deklaracji PIT.

10 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie