- Redakcja
Jak wypełnić deklarację PIT-R?
PIT-R jest załącznikiem do dokumentu PIT-11 i składany jest do urzędu skarbowego właściwego podatnikowi. Druk przeznaczony jest do wykazywania głównie przychodów z pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich. Jak wypełnić ten dokument? Co należy uwzględnić? Poniżej instrukcja składania PIT-R.
Kogo obowiązuje dokument PIT-R?
W sytuacji, gdy PIT-R zawiera jedynie kwoty zwolnione z podatku, płatnik nie ma obowiązku sporządzania PIT-11. Powinien wówczas przekazać podatnikowi i organowi skarbowemu jedynie PIT-R z uwzględnionymi kwotami zwolnionymi z podatku.
Do kiedy należy rozliczyć PIT-R?
Termin wypełnienia i złożenia deklaracji PIT-R pokrywa się z terminem przekazywania PIT-11. Załącznik PIT-R należy przekazać do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym za pośrednictwem Internetu. PIT-R przekazywany jest dla podatnika do końca lutego w formie papierowej lub elektronicznej.
Jakie przychody należy uwzględnić na deklaracji PIT-R?
Na druku PIT-R należy wykazać przychody z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich i społecznych, a także kwoty zwolnione z podatku. Należą do nich:
diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy, z tytułu podróży służbowej na terenie lub poza granicami państwa.
Kwoty i diety stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności z zakresu pełnionych obowiązków społecznych i obywatelskich (maksymalnie do wysokości miesięcznej kwoty 2280 zł).
Przychody otrzymywane przez osoby pełniące obowiązki społeczne lub obywatelskie, bez względu na sposób powoływania tych osób, bez wyłączania odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania , należące do grona członków zarządu, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.
Przychody osób, którym organ władzy, administracji samorządowej lub państwowej, prokurator lub sąd, na podstawie właściwych przepisów, nakazał wykonanie określonych czynności, szczególnie przychody biegłych w postępowaniu sądowym, administracyjnym lub dochodzeniowym oraz płatników (poza działalnością gospodarcza tych osób) i inkasentów należności publicznoprawnych.
Przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji.