• Redakcja

Jakie dokumenty można złożyć online w Urzędzie Skarbowym?

Chcesz załatwić sprawę w USC, US, ZUS albo w urzędzie gminy? Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. W obecnej sytuacji, pandemii koronawirusa jest to duże ułatwienie. Wystarczy skorzystać z bezpłatnej platformy ePUAP. Dowiedz się jak to zrobić.

Co to jest ePUAP?


ePUAP - to skrót nazwy Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Jest to platforma, która umożliwia załatwienie spraw bez wychodzenia z dom - przez internet. Można z niej korzystać w dowolnym czasie, nie ograniczając się do godzin pracy urzędów. Wnioski nie muszą być podpisywane ręcznie, służy do tego bezpłatny profil zaufany.


Kto może skorzystać z usługi?


Z usługi może skorzystać każdy, kto ma numer PESEL, konto na ePUAP oraz jest w stanie potwierdzić swoją tożsamość w internecie.

Żeby korzystać z platformy ePUAP i podpisywać elektroniczne dokumenty należy potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić na dwa sposoby:

 1. płatnym certyfikatem kwalifikowanym;

 2. bezpłatnym profilem zaufanym.


Jak założyć konto na ePUAP?


Do rejestracji konta wymagany jest dowód osobisty lub paszport. Następnie należy wykonać kilka niezbędnych kroków:

 1. Wejść na stronę epuap.gov.pl.

 2. Kliknąć przycisk „Zarejestruj się”.

 3. Wypełnić krótki formularz.

 4. Przy podaniu numeru PESEL – automatycznie składany jest wniosek o profil zaufany, który należy potwierdzić.

 5. Następnie kliknąć „Zaloguj” i zacząć korzystać z ePUAP.

Jakie są zalety korzystania z tej platformy?


Przez ePUAP można skorzystać z różnych usług w bezpieczny i szybki sposób. Zaletą bez wątpienia jest również fakt, że nie trzeba opuszczać w tym celu domu oraz stać w kolejkach. Nie należy martwić się o godziny, w jakich składany jest wniosek, ponieważ z platformy można korzystać o każdej porze. Dodatkowym atutem jest możliwość sprawdzenia statusu spraw i wniosków. Każda wysyłka i odbiór pisma przez ePUAP ma urzędowe poświadczenie odbioru (UPO), które jest tak samo ważne jak awizo.


Jakie urzędy i sprawy obsługuje ePUAP?


Są to między innymi:

 • Samorządy, w tym urzędy gminy – złóż wniosek o dowód dla siebie lub dziecka; zgłoś utratę lub zniszczenie dowodu albo prawa jazdy; zawiadom o sprzedaży samochodu; dopisz się do spisu wyborców,

 • USC (urzędy stanu cywilnego) – uzyskaj odpisy aktów: małżeństwa, urodzenia, zgonu lub innych dokumentów; zgłoś urodzenie dziecka,

 • ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) – sprawdź, czy pracodawca cię ubezpieczył i jaką dostaniesz emeryturę; przejrzyj swoje zwolnienia lekarskie i składki,

 • NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) – odbierz przed wyjazdem za granicę kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego),

 • US (urzędy skarbowe) – sprawdź swoje rozliczenia podatkowe; zgłoś spadek lub darowiznę,

 • KRK (Krajowy Rejestr Karny) – pobierz zaświadczenie o niekaralności,

 • UP (urzędy pracy) – zarejestruj się jako osoba bezrobotna i korzystaj ze szkoleń,

 • Rejestr PESEL i Rejestr Dowodów Osobistych – sprawdź swoje dane i dokumenty,

 • inne urzędy administracji publicznej (centralne, regionalne i lokalne) oraz instytucje publiczne – zarejestruj działalność gospodarczą; złóż wniosek o Kartę Dużej Rodziny; wyślij pismo ogólne, gdy nie ma formularza do załatwienia twojej sprawy.

3 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie