• Redakcja

PIT-28A - kiedy należy złożyć załącznik?

Załącznik PIT-28A składany jest w związku z prowadzeniem samodzielnej działalności gospodarczej lub najmu (podnajmu) rozliczanego ryczałtowo. Dokument ten jest nieodłącznym elementem deklaracji PIT-28. Jak go rozliczyć?


PIT-28A wypełnia się na podstawie danych z ewidencji, prowadzonych w trakcie roku i podsumowanych po zakończeniu tego okresu. Formularz powinien zostać złożony do 31 stycznia następującego po roku podatkowym. Termin ten obowiązuje nie tylko przedsiębiorców, ale też podatników wynajmujących prywatnie mieszkania.


Kto powinien składać PIT-28?


PIT-28 jest obowiązkowy dla osób, które:


  • prowadziły indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą;

  • prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki jawnej lub cywilnej;

  • uzyskiwały przychody poprzez prowadzenie najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów tego typu (tylko jeśli umowy te nie są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą);

Istotną kwestią jest, że w przypadku małżonków, przychody z tytułu najmu mieszkania powinny być rozliczane po połowie. W tej sytuacji małżonkowie zobowiązani są do złożenia dwóch oddzielnych formularzy PIT-28


Kiedy składać formularz PIT-28A?


Załącznik PIT-28A nie jest samodzielną deklaracją. Zawsze przekazywany jest on łącznie wraz z dokumentem PIT-28. Nie należy więc go podpisywać. W dokumencie głównym- PIT-28 wystarczy podać sumę załączników, przekazywanych wraz z deklaracją. Podpis na deklaracji PIT-28, a także informacja o liczbie załączników określa organowi podatkowemu ilość dokumentów, które podatnik jest zobowiązany dostarczyć w ramach rocznego rozliczenia podatkowego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

6 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie