• Redakcja

Rozliczenie e-PIT 2020 za pomocą platformy internetowej

Nie trzeba znać się na podatkach, aby szybko i sprawnie rozliczyć PIT. Dzięki nowej usłudze Twój e-PIT otrzymasz szybszy zwrot nadpłaconego podatku i nie będziesz musiał wychodzić z domu. Sprawdź, w jaki sposób wypełnić e-deklaracje na rok 2020.

Preferowaną formą składania deklaracji PIT jest usługa elektroniczna. W związku z tym program zwany “Twój e-PIT” wszedł w życie od 15 lutego 2020 roku. Program jest intuicyjny i nie wymagający od podatnika znajomości finansów. System docelowo będzie dostępny dla ponad 25 milionów podatników w Polsce i ma zrewolucjonizować rozliczenie podatku dochodowego. W założeniu ma on sprowadzić czynności wykonywane przez podatnika do absolutnego minimum.


W związku z wprowadzanymi zmianami podatnik będzie mógł skorzystać z trzech sposobów sposoby na rozliczenie PIT za pomocą e-deklaracji:


 1. poprzez sporządzenie deklaracji w programie Ministerstwa Finansów (e-deklaracje.gov.pl);

 2. w dowolnym programie dostępnym na rynku (np. programie e-pit 2019);

 3. poprzez usługę Twój e-pit, czyli przygotowanie deklaracji za podatnika oraz podpisanie jej danymi autoryzującymi lub e-podpisem.


Pozytywne strony e-deklaracji


Dzięki systemowi internetowemu podatnik, składając e-deklarację, będzie czekał najdłużej 45 dni na zwrot nadpłaconego podatku. W przypadku złożonej deklaracji w formie drukowanej, podatnik będzie musiał czekać do 3 miesięcy na zwrot.


Dane niezbędne do złożenia e-deklaracji 2020


Przesłana deklaracja musi zawierać zestaw danych, które identyfikują podatnika:


 1. identyfikator NIP lub numer PESEL;

 2. pierwsze imię i nazwisko;

 3. data urodzenia;

 4. kwota przychodu- za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok przesyłania deklaracji lub podań, wartości “0”, gdy za ten rok podatkowy nie złożono żadnego z wymienionych zeznań lub obliczeń.


Zasady rozliczenia Twój e-PIT


Istnieje możliwość rozliczenia Twojego e-PIT drogą elektroniczną. Jest to dokładnie taka sama deklaracja, którą podatnik musiał złożyć do Urzędu Skarbowego w formie papierowej. Jednak warto pamiętać o ograniczeniach związanych z usługą „rozliczeń e-PIT”. W efekcie:

 • z usługi “Twój e-PIT” skorzystać mogą wyłącznie podatnicy rozliczający się elektronicznie na PIT-37 oraz PIT-38 lub podatnicy PIT-36 i PIT-28, ale tylko w zakresie, w którym nie będą dotyczyć przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej;

 • podatnicy, którzy korzystają z wysyłki drukowanej, nie będą mogli skorzystać z usługi “Twój e-PIT”;

 • nie można korzystać z usługi PIT-PFR i PIT-WZ; usługi te zostały w rozliczeniu zastąpione funkcjonalnością „Twój e-PIT”;

 • e-deklaracje można wysłać rozliczając: PIT-37, PIT-36, PIT-28, PIT-36L, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A, PIT-16, PIT-OP;

8 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie