• Redakcja

Ulga na robotyzację od stycznia 2021

Nowa ulga ma dotyczyć wydatków poniesionych w związku z rozwojem robotyzacji w polskich firmach. Przedsiębiorcy będą mogli dokonywać odliczenia od podatku, w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych, związanych z inwestycjami w robotyzację. Co w praktyce będzie można odliczyć od podatku? Sprawdź już dziś!Katalog kosztów podlegających uldze


Ulga na robotyzację pozwoli na odliczanie kosztów związanych z zakupem lub leasingiem nowych urządzeń takich jak: roboty, koboty, drukarki 3D, urządzenia VR, urządzenia BHP. Do katalogu kosztów należy także zakup osprzętu w postaci torów jezdnych czy czujników ruchu, a także zakupu nowego oprogramowania. Ponadto koszty mogą wiązać się ze szkoleniami pracowników, którzy będą obsługiwali sprzęt.


Ulga skierowana do wszystkich przedsiębiorstw oraz płatników PIT lub CIT


Odliczenie ma dotyczyć wszystkich firm, nie tylko tych dużych, lecz także tych z małego i średniego sektora. Obejmie zarówno płatników PIT, jak i CIT. Planowane odliczenie powinno przyczyniać się do rozwoju przedsiębiorstw w różnych gałęziach przemysłu oraz być zachętą do inwestowania w nowe technologie. Koszty związane z robotyzacją należy odliczyć w ciągu roku podatkowego, a przy składaniu rocznego zeznania podatkowego trzeba dokonać dodatkowego odpisu. Projekt przygotowywany przez rząd zakłada, że ulga zostanie wprowadzona na 5 lat oraz obejmie wydatki poniesione od początku 2021 do końca 2025 roku.


Innowacyjni przedsiębiorcy, z czego jeszcze możecie skorzystać? Ulga B+R oraz IP Box


Ulga na robotyzację została przygotowana analogicznie do obowiązującej ulgi B+R, której celem jest wspieranie innowacyjnej działalności gospodarczej podatników, a tym samym zwiększenie skali inwestycji firm w badania i rozwój. W chwili obecnej ulga B+R przysługuje:

  • podatnikom, którzy opłacają podatek według skali podatkowej oraz rozliczają się za pomocą PIT-36;

  • podatnikom, którzy opłacają podatek według 19% stawki podatkowej oraz rozliczają się na deklaracji PIT-36L.

Dodatkowo przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi IP Box, która daje możliwość wykorzystania preferencyjnej 5 proc. stawki podatkowej w przypadku dochodów osiąganych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.


Jakie korzyści dla gospodarki niesie ze sobą nowa ulga?


Przede wszystkim liczba robotów w Polsce ma się zwiększyć ponad dwukrotnie. Według prognoz wzrośnie również wydajność produkcji przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów. Ponadto robotyzacja ograniczy, a nawet całkowicie wyeliminuje ciężką i monotonną pracę wykonywaną dotychczas przez ludzi. “Zwiększenie produkcji przemysłowej przy pomocy robotów podnosi wydajność i zyskowność, a tym samym konkurencyjność firm. W dłuższej perspektywie ułatwia ekspansję eksportową” – zaznacza wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.


1 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie