• Redakcja

Ulga prorodzinna w 2020

Ulga prorodzinna w 2020 roku daje możliwość zapłacenia niższego podatku. Wiele osób zastanawia się jednak, jak można z niej skorzystać i komu przysługuje taka możliwość. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o uldze na dziecko.


Ulga na dziecko to coroczny zastrzyk finansowy w domowych budżetach. Zbliża się czas, kiedy musimy rozliczyć się z uzyskanych przychodów, a więc warto wiedzieć, czy z tytułu nadchodzącego rozliczenia przysługują nam ulgi.


Kto może skorzystać z ulgi prorodzinnej?


Z ulgi na dziecko mogą skorzystać podatnicy rozliczający się z dochodów na formularzach PIT-36 i PIT-37. Taką ulgę mogą uzyskać rodzice, opiekunowie prawni oraz rodzice zastępczy. Warunkiem zastosowania odliczenia jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. Polega to na sprawowaniu pieczy nad dzieckiem oraz jego wychowywaniu. Posiadanie władzy rodzicielskiej (bez jej faktycznego wykonywania), podobnie jak utrzymywanie sporadycznych kontaktów z dzieckiem czy płacenie alimentów, nie wystarcza do zastosowania ulgi.

Warto również wspomnieć, że ulga prorodzinna jest nielimitowana w stosunku do ilości dzieci, które posiada podatnik. Oznacza to więc, że kwota odliczenia lub zwrotu przysługuje na każde dziecko, którego status spełnia wspomniane wcześniej wymogi.


Ile dokładnie wynosi ulga prorodzinna?


W zeznaniu za rok 2019 (składanym w roku 2020) podatnik może odliczyć:

  • 92,67 zł miesięcznie, czyli do 1112,04 zł rocznie na wychowywanie jednego dziecka spełniającego warunki ulgi - przy założeniu, że dochód podatnika po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne nie przekracza łącznie 112.000 zł, a niepozostającego w związku małżeńskim nie przekroczyły kwoty 56.000 zł;

  • 92,67 zł miesięcznie, czyli do 1112,04 zł rocznie na drugie dziecko;

  • 166,67 zł miesięcznie, czyli do 2000,04 zł rocznie na trzecie dziecko;

  • 225,00 zł miesięcznie, czyli do 2700,00 zł rocznie z tytułu wychowania czwartego i kolejnego dziecka.


Ulga dla młodych do 26 r. ż - a limity w uldze prorodzinnej


Ulga podatkowa na pierwsze dziecko limitowana jest wartością przychodu rodzica: 112.000 zł łącznie lub jeśli jest to osoba samotnie wychowująca dziecko, albo 56.000 zł - w przypadku rodziców niepozostających w związku małżeńskim. Co ważne, wynagrodzenie uzyskiwane przez dziecko pomiędzy 18 a 26 rokiem życia nie wypływa na powyższe limity.

Niemniej jednak ulga prorodzinna przeznaczana jest jednie na dzieci pełnoletnie do ukończenia 25 roku życia (18-25 lat) jeśli dziecko się uczy oraz jednocześnie nie uzyskuje dochodu podlegającego opodatkowaniu w kwocie wyższej niż 3089 zł. Jeśli wynagrodzenie dziecka będzie zwolnione z opodatkowania w związku z ulgą dla młodych, to zwolnione kwoty będą podlegały doliczeniu do wspomnianych 3089 zł wpływających na prawo do ulgi.


2 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie